הורות משותפת – מה כן? ולא רק מה לא…

הורות משותפת – מה כן? ולא רק מה לא…

כשהורים בהליכי גירושין מחפשים עצה אשר תסייע להם לעזור לילדיהם להסתגל למצב החדש הם לעיתים קרובות מקבלים יותר עצות “מה לא לעשות” מאשר רעיונות שימושיים שיסייעו להם להתנהג באופן חיובי לטובת ילדיהם.

בדרך כלל הם ישמעו משפטים כמו: “אל תערבו את הילדים שלכם בסכסוך ביניכם”, “אל תדברו לא יפה על ההורה השני” למרות שגם העצות הללו חשובות וטובות, הן מתעלמות מהרצון הטוב של ההורה וכוונת ההורה לעשות את המיטב עבור ילדיו אם היתה לו/ה את התמיכה לכך.

העקרונות הבאים מוצעים מתוך אמונהכי להורים יש את הכוחות, היכולות והכישורים לעזור לילדיהם לא רק להסתגל לגירושין אלא אף לצמוח ממנו.- וזאת באמצעות תמיכה בטוחה, קשובה ומעשית.

“ילדים לפני הכל” מאמין שזו אחריות חברתית ומערכתית לתמוך בהורים במצבי גירושין בחיפושם אחר מענה לצרכים של ילדיהם לרבות, העברת המסר שהורים מתגרשים יכולים, עם תמיכה מתאימה להצליח לפעול לטובת האינטרסים של ילדיהם.

על אף שאין נוסחת קסם כדי להבטיח תוצאות אחידות לכל המשפחות וכל ילד וכל משפחה הם ייחודיים, עדיין יש כמה עקרונות כלליים להצלחת הורות משותפת שמתאימה לחלק גדול מהמשפחות המתגרשות.

  • תמכו בילדיכם פיזית ורגשית- נוכחותכם בחיי ילדיכם חשובה ולמרות שמדברים כיום הרבה על ‘זמן איכות’, אין איכות בלי כמות. חלק מהאיכות של הזמן נשען על כך שיש מועד קבוע שנכנס אל תוך שגרה כדי לבלות יחד. עם זאת, לא רק כמות הזמן שאתם ביחד היא הכרחית אלא היכולת שלכם, ההורים, להיות פנויים רגשית, מחוייבים, קשובים ומתעניינים בכל ההיבטים של חיי היומיום של ילדיכם.
  • דברו עם הילדים שלכם על הגירושין- מעל הכל, ילדים צריכים לדעת שאף הורה לא מזניח  אותם רגשית ופיזית. וודאו זאת על ידי כך שתיצרו מרחב בטוח עבורם לשיחה שכוללת לעיתים גם הבעת רגשות סוערים שמלווים אותם (פחד בלבול, אשמה, אבל, עצב, כעס..). תכירו  בכך שגירושין הם אירוע ארוך טווח בחייו של ילד, התכוננו לקיים כמה שיחות על כך איתם. אם זה אפשרי, דברו איתם על כך יחדיו כהורים, פעולה שתרגיע אותם ותפנים בהם את העובדה שתמשיכו לתפקד יחד כהורים.
  • תנו לילדים להיות ילדים– אפשרו להם להמשיך בשגרה שלהם, בפעילויות ובמערכת היחסים שלהם עם כל אחד מכם. האחריות להגן עליהם מפני המאבקים שביניכם היא לגמרי באחריותכם, ההורים.
  • תמכו במערכת היחסים של הילדים עם ההורה השני– זכרו שילדים זקוקים לקשר יציב ורציף עם כל אחד מהוריהם – גם לאחר פרידת ההורים. העברת מסר חיובי לילדים אודות עצם קיומו של קשר בינם לבין ההורה השני (גם אם אותו הורה נוהג באופן לא הוגן כלפיכם באופן אישי) היא תמיכה הורית שתתרום להתפתחותם הרגשית התקינה. המטרה היא למקסם ולייעל את הזמן שהילדים מבלים עם כל אחד מההורים שלהם.