משפחות משולבות

Home / משפחות משולבות

משפחה משולבת היא משפחה בה לאחד מההורים או לשניהם יש ילד אחד או יותר ממערכת יחסים קודמת. משפחות משולבות יכולות להווצר גם בעקבות מוות של אחד ההורים, או זוגיות להורה יחיד.

ללא קשר לדרך בה נוצרה המשפחה, השפעותיה על הילדים אינן מוטלות בספק ונובעות בעיקר מהפער הגדול בין השאיפות והפנטזיות מצד בני הזוג לשילוב מיידי מוצלח לבין המפגש עם המציאות בה הילדים מתקשים לקבל את בני הזוג החדשים. לעיתים כשבני הזוג מגיעים עם ילדים ביולוגיים שלהם, עולים בילד חששות מפני השינוי שחל במיקומו במערך המשפחתי ומאובדן היחסים הבלעדיים עם ההורה הביולוגי.

למרות העובדה שנתוני הגירושין בישראל הולכים וגדלים משנה לשנה, מעט מאד נכתב על המשפחה המשולבת וההתמודדויות השונות המלוות את התהוותה. חוסר הידע בתחום מביא לידי כך שזוגות לא נכנסים מוכנים למשפחה השניה, לא מודעים מספיק להתמודדויות עם המורכבויות והאתגרים שמציפים תסכולים. למרבה הצער, משפחות רבות לא צולחות את השילוב ואחוזי הגירושין בה (ע”פ נתונים המגיעים מהעולם) גבוהים.

התהוות של משפחה משולבת היא תהליך, לא אירוע.  היא נשענת על שני אנשים שהם היחידים בה שבחרו אחד בשני. ביסוס הזוגיות בטרם כניסת המשפחה הוא שלב חשוב בבניית היסודות בה. לצד זה, הבנת ההבדלים בינה לבין המשפחה הגרעינית, ביסוס תחושת השייכות של כל פרט בה, הבנת התפקידים של כל אחד מהמבוגרים בה וההצמדות להם.  ואתגר נוסף העומד בפני ההורה הלא ביולוגי – לא לקחת אישית את התנגדויות הילדים למאמציו להתקרב אליהם, וחרף זאת להמשיך ולייצר יחסי אמון בין בני הבית השונים.

התאמה של בני הזוג (ההורה הביולוגי והלא ביולוגי) במשפחה לקצב של הילדים יחד עם סבלנות ואמפטיה לקושי יעלו את הסיכוי לשילוב מוצלח.

במתחם המשפחה המשולבת תוכלו למצוא מידע והדרכה חיוניים שילוו אתכם בטרם ו/או בשלב האיחוד.